İş Güvenliği Uzmanlığı ve İş Yeri Hekimliği Eğitimi

Hakkında

Karadeniz Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi Kurumu olarak Temmuz 2013 tarihinden bu yana (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi vermekteyiz. Temmuz ayından bu yana yüzlerce katılımcıya (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi verilmiştir. Şuan ise hala eğitimlerimiz devam etmektedir.

KTÜ UZEM İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Kurumu tecrübeli kadrosu ve teknolojik imkanları ile bölgesinde kısa zamanda en başarılı kurumlardan biri olmuştur. Kurum bünyesinde 34 öğretim üyesi yüz yüze ve uzaktan eğitim olarak katılımcılara ders vermektedir.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, çalışanların sayısına ve işyeri türüne bakılmaksızın her işyerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile diğer sağlık personelinin görevlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Kanuna göre, çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı,  az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar görev yapabilecektir.  

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (teknik öğretmen, fizik, kimya ve iş güvenliği programı mezunları) iş güvenliği uzmanı olmak isteyenlere bir temel eğitim programı uygulanmasını öngörmektedir.  Bu programın amacı, iş güvenliği uzmanı olmak isteyen mühendis, mimar veya teknik elemanlara, mevzuatta öngörülen görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli iş sağlığı ve güvenliği bilgisini kazandırmaktır.

Eğitimler, KTÜ Fatih Eğitim Yerleşkesi, C ve F Blokta yapılmaktadır.Eğitimler KTÜ bünyesindeki akademisyenler tarafından verilmektedir.

 

İSG Mevzuatı

Eğitim Programı, Süresi ve Sınavlar
Eğitim programları teorik ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşur. Eğitimin süresi, yönetmelik gereği her iş güvenliği uzmanlığı sınıfı için 180 saat teorik (90 saat yüzyüze eğitim, 90 saat uzaktan eğitim şeklinde olacaktır) ve 40 saat uygulama olmak üzere toplam 220 saattir.  Eğitimler günlük maksimum 6 saat ile sınırlandırılmış olup eğitim sonunda sınav yapılması zorunluluktur. Ayrıca eğitim kapsamında bilgi ve beceri kazandırılması yanında Bakanlığın açacağı sınava hazırlık amacıyla test tekniğine uygun deneme sınavları da yapılacaktır. Bakanlığın açacağı İş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olamayanlar sınava girdikleri tarihten itibaren bir yıl içinde bir kez daha sınava girme hakkına sahiptirler. Ancak, bu hakkını kullanmayan veya iki sınavda da başarılı olamayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadırlar.

Kesin Kayıt İşlemleri İçin Gerekli Belgeler:

* 1ve 2 nolu evrakların asılları kesin kayıtta yanınızda bulunmalıdır, KTÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezin'de fotokopi edilip “aslı gibidir” onayından sonra iade edilecektir.
** Bankaya kurs ücreti yatırılırken “KTÜ UZEM İş Güvenliği – Katılımcı Adı Ve TC Kimlik No” ifadesi mutlaka belirtilmelidir.
*** Ziraat Bankası ve İş Bankası Kredi Kartlarına 6 Taksit Yapılabilmektedir. Kredi Kartı ile ödeme yapmak isteyenlerin KTÜ Kanuni Kampüsü'nde bulunan Döner Sermaye Müdürlüğü'ne başvurmaları gerekmektedir.

Diğer Belgeler:
Aşağıdaki belgeler kesin kayıt sırasında istenmemektedir.

 

Ödeme Bilgileri

  • KTÜ Mezun ve Personeli - 1.250,00 TL (KDV dahil)
  • TMMOB Bileşeni Oda Üyeleri - 1.250,00 TL (KDV dahil)
  • Diğer Başvurular - 1.300,00 TL (KDV dahil)
  • Gazi, Şehit Eş ve Çocukları - 1.200,00 TL (KDV dahil)
  • 25 Kişilik Grup Başvurularında - 1.200,00 TL (KDV dahil)

Açıklama: 
1- Ziraat Bankası ve İş Bankası Kredi Kartlarına 6 Taksit Yapılabilmektedir. Kredi Kartı ile ödeme yapmak isteyenlerin KTÜ Kanuni Kampüsü'nde bulunan Döner Sermaye Müdürlüğü'ne başvurmaları gerekmektedir
2- Nakit ödemeler banka hesabına yapılabilir. 
3- Banka ödemelerinde “KTÜ UZEM İş Güvenliği – Katılımcı Adı Ve TC Kimlik No” belirtilmelidir. 
4- Banka havale ücreti katılımcıya aittir. 
5- UZEM iş güvenliği kayıt ofisi ile görüşülmeden yapılacak ödemeler ile kayıt yaptırılmış sayılmaz.

Hesap Bilgileri
Banka Adı: 
T.C  Ziraat Bankası 
IBAN Numarası
: TR830001001225118251445010
Hesap Numarası: 118251445010

 

DUYURULAR