KTÜ UZEM

Serbest Müşavir Mühendis (SMM) Ders Tamamlama Eğitimi

Hakkında

Elektrik-Elektronik Mühendisligi Bölümü mezunu olup Serbest Müşavir Mühendis (SMM) olarak çalismak isteyenlerin 'Elektrik 1 kV. Üstü ve 1 kV. Alti Tesisler SMM Belgesi' alabilmeleri için, EMO Serbest Müsavir Mühendislik Hizmetleri Yönetmeligi'nin 9. Maddesinin 8. fikrasi geregi almalari gereken dersler kapsaminda öncelikle asagida belirtilen derslerin açilmasi kararlastirilmistir.

 • Elektrik Makinaları

  -Temel Kavramlar ve Tanımlar;
  -Amper Yasası;
  -Manyetik Eşdeğer Devreler
  -Transformatörler
  -Doğru Akım Makinaları
  -Asenkron Makinalar
  -Senkron Makinalar

 • Yüksek Gerilim Tekniği

  -Enerji İletim Sistemleri-Statik Elektrik Alanı
  -Elektrot Sistemleri
  -Gazlarda Boşalma Olayları ve Yalıtkan Gazlar
  -Sıvılarda Boşalma Olayları ve Yalıtkan Yağlar
  -Katı Yalıtkanlarda Boşalma Olayları ve Katı Yalıtkanlar
  -Yüksek Gerilimle Enerji-Sisteminin Elemanları
  -Yüksek Gerilimin Üretilmesi
  -Aşırı Gerilimler
  -Aşırı Gerilimlere Karşı Koruma
  -Yüksek Gerilimde Ölçme

 • Güç Sistemleri Analizi

  -Temel kavramlar ve Tanımlar
  -Şebeke şekilleri
  -Şebekelerin yapılışı ve düzenlenmesi
  -Hat kesiti hesapları için kriterler
  -Gerilim düşümü hesapları
  -Radyal şebekede gerilim düşümü hesapları
  -Eşit yayılı yüklü şebekelerde
  -Karışık yüklü şebekelerde
  -İki taraftan beslenen şebekelerde
  -Düğüm noktası olan şebekelerde gerilim düşümü hesapları
  -Şebeke arızaları ve kısa devre hesapları
  -Reaktif güç kompanzasyonu
  -Elektrik enerji dağıtımında kullanılan iletkenler
  -Yeraltı kabloları
  -Şebeke arızaları ve kısa devre hesapları

Gerekli Belgeler:

Dersler Nasıl Yürütülecek ?
SMM Ders Tamamlama Programında yürütülen dersler Karma (Blended) Uzaktan Eğitim yöntemiyle yürütülmektedir. Derslerin teorik anlatımı internet üzerinden yürütülmektedir. Bu aşamada katılımcılara gönderilen kullanıcı adı ve şifre ile ilgili derslere giriş yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yürütülen dersler karşılıklı etkileşim içerisinde, sesli ve görüntülü katılımla canlı (eşzamanlı) olarak yürütülmektedir. Uygulama dersleri ise final sınavından önceki 2 gün içerisinde Trabzon ilinde UZEM Kanuni Kampüsü stüdyolarında yüz yüze yürütülmektedir. Lisans egitiminde oldugu gibi derslerin %70 ine devam zorunlulugu vardır.

Sınavlar nasıl yapılacak?
SMM ders tamamlama programı Final sınavları, derslerin bittiği haftayı takiben, Trabzon ilinde UZEM Kanuni Kampüsü stüdyolarında, sınıf ortamında yüz yüze yapılmaktadır.

Derslerin Yapilacagi Yer : KTÜ Uzaktan Egitim Merkezi Kanuni Stüdyoları 
Toplam Ders Saati : Her ders için 42 saattir ve dersler altı haftada tamamlanmaktadır.
Alabileceğiniz Dersler: 
Güç Sistemleri Analizi
Elektrik Makinaları
Yüksek Gerilim Tekniği
Eğitimi Veren Akademik Personel:
Prof. Dr. Halil İbrahim OKUMUŞ
Doç. Dr. Cenk YAVUZ

Yönetmelikler

Elektrik 1kv Üstü ve 1kv Altı Tesisler SMM Belgesi
Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği kapsamındaki Etkin değeri 1000V'un üstünde ve 1000V'un altındaki tesisler ile Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği kapsamında bulunan etkin değeri 1000V‘un altındaki kuvvetli ve zayıf akımlı tesisler ile asansör tesislerini kapsayan SMM belgesidir. Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.
Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendisleri dışındakilere (Elektrik-Elektronik, Elektronik ve Elektronik-Haberleşme Mühendisleri) Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.
Elektrik-elektronik mühendislerinin Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; bu belgenin verilebilmesi için transkript istenir. Elektrik-elektronik mühendislerinin transkriptinde "elektrik makineleri", "iletim sistemleri", " dağıtım sistemleri", "güç sistemleri", "enerji sistemleri", "elektrik tesisleri", "koruma", "yüksek gerilim tekniği" veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az üçünün bulunması durumunda elektrik-elektronik mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Transkript'de İstenen Dersler
Bu dersler sadece Elektrik-Elektronik Mühendisleri ile Yüksek Mühendisleri'nden istenir. 
Elektrik-elektronik mühendislerinin Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; bu belgenin verilebilmesi için transkript istenir. 
Elektrik-elektronik mühendislerinin transkriptinde "elektrik makineleri", " iletim sistemleri", "dağıtım sistemleri", "güç sistemleri", "enerji sistemleri", "elektrik tesisleri", "koruma", "yüksek gerilim tekniği" veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az üçünün bulunması durumunda elektrik-elektronik mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.
Bu dersler hiçbir şekilde EMO tarafından verilmemektedir. Eksik dersler mezuniyetten sonra lisans veya yüksek lisans(lisans dersi olması koşuluyla)‘da tamamlanabilir. Bazı üniversiteler bu dersleri özel öğrenci statüsünde mezuniyetten sonra vermektedir. EMO tarafından 12.10.2018 tarihinde yapılan toplantıda alınan karar doğrultusunda, 2020 yılı öncesinde mezun olan öğrencilerin bu dersleri dışarıdan tamamlayamayabilecekleri belirtilmektedir. İlgili karara buradan ulaşabilirsiniz. (EMO Web sayfasında yer alan karar için tıklayınız.)

Ödeme Bilgileri

Önkayıt yapmayan adayarın öncelikle buradan önkayıtlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Basvuru Ücreti : Tek ders için 700 TL , İki ders için 1400 TL , Üç ders için 2000 TL (Dersler başladıktan sonra ücret iadesi yapılmayacaktır.)
Banka Bilgileri : T.C. ZIRAAT BANKASI, Üniversite Subesi
Hesap No : 11825144-5010
IBAN: TR83 0001 0012 2511 8251 4450 10 - Karadeniz Teknik Üniversitesi
ÖNEMLİ NOT: ( Ücret yatırılırken açıklama kısmına 'KTUUZEMSMM2001' açıklaması yazılmalıdır.)

 

Basvuru Yeri : Karadeniz Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Kanuni Kampüsü 61080 - Ortahisar / TRABZON
İrtibat Telefonu : 0462 377 1810